Horská chata Amadeus - Abertamy

Bublina

Obec Abertamy


Abertamy
(německy Abertham) jsou město v okrese Karlovy Vary, které má cca 1 140 obyvatel. Patří k němu i místní část Hřebečná. Jsou vysoko položeným sídlem (850 m) a rekreační střediskem na hřebenu Krušných hor, 10 min cesty od Božího Daru, Klínovce a Nejdku.
Přírodní poměry

Kolem obce protéká říčka Bystřice. V okolí se nachází vysoko položené horské louky a pole.

Infrastruktura

Lyžařský vlek, restaurace, hotely, v blízkosti se lze napojit na lyžařskou magistrálu o délce několika desítek km.

Silnice

Obcí prochází silnice II/219

Historie

První zmínka o městečku pochází z roku 1529. V roce 1579 byly Abertamy prohlášeny královským horním městem a do užívání jim byl dán znak. Těžba stříbra upadla během třicetileté války, po ní zůstalo pouze dolování cínu, ze kterého se vyrábělo kuchyňské a mešní nádobí. Město tak opět pokleslo na městečko.

Hledači stříbra často při svém kutání naráželi na černý, lesklý kámen, který jim vždy naznačil, že stříbrná žíla končí. Teprve výzkumy Marie Curie-Sklodowské našly v tomto kameni a rudách jej obsahujících vzácné prvky, které daly kraji éru Jáchymovských uranových dolů po 2. světové válce. Po třicetileté válce nastala v Abertamech a okolí veliká bída. Teprve v 19. století byla v obci zavedena výroba kožených rukavic. Hlavní surovinou byly kozí kožky, kterých bývalo v každém domě dost. Známý byl i Abertamský kozí sýr z kozího mléka, dochucovaný různými bylinkami. Abertamské rukavice byly známé v celém světě svou vysokou kvalitou a rozmanitostí vzorů. Po 2. světové válce byly drobné i větší továrny sloučeny do Rukavičkářských závodů.

Kostel Čtrnácti svatých pomocníků založený roku 1534, dnešní stavba barokní z roku 1736 upravená v 1. polovině 19. století.

Ve 20. a 30. letech probíhala západně od obce těžba rašeliny

Znak a prapor

Obecní znak: "V červeném španělském štítě dvě zkřížená hornická kladiva se zlatými topůrky a stříbrnými mlátky".

Prapor se odvíjí dle heraldických pravidel z obecního znaku: "V červeném listě uprostřed umístěná dvě zkřížená hornická kladiva se zlatými topůrky a stříbrnými mlátky, které zdobí zlatá královská koruna. Kladiva jsou zároveň nesena dvěma stříbrnými lvy stojícími na zlatém břevně. Poměr šířky k délce listu je 2:3."

Osobnosti

Okolí místa

blatenský vrch a ledové a vlčí jámy

Zdroj Wikipedie